2025.04.02.

Határtalanul 2024

A Határtalanul! 2024 pályázat keretében iskolánk hetedikesekből és kísérő tanáraikból álló mintegy 70 fős csoportja indul útra április 7-én Horvátország és Szlovénia magyar hagyományokat, emlékeket őrző területeire.
A pályázati keretből elnyert ötnapos úton meglátogatják a Hármashatár vidékét, találkoznak muravidéki magyarokkal, majd Zágráb és Fiume felé veszik útjukat. Az Adriai-tengernél szállnak meg, majd hazaúton még Varasdon és Csáktornyán idézik meg a Zrínyiek és Frangepánok emlékét.

2019.01.07.

HARMADSZOR IS HATÁRTALANUL!

Hetedikeseink ősszel Erdélyben jártak

A Budapest XVI. Kerületi Batthyány Ilona Általános Iskola kiemelt küldetésének tekinti, hogy a Határtalanul! pályázati lehetőséggel élve valamennyi hetedik osztályos tanulóját ingyenesen eljuttassa határainkon túli magyarlakta területekre. Idén harmadszor nyertük el ezt a lehetőséget, Felvidék és a tavalyi erdélyi utazásunk után most ismét Erdélyt választottuk úti célunknak. A pályázatot az Észak-Pesti Tankerületi Központ részéről Kovács Katalin igazgató gondozta. Összeállította, és a Student Lines Utazási Iroda ajánlatából tartalmi részét írta Fülöp Károly, Dunavölgyi Illés Sándorné intézményvezető asszony támogatásával.

Az idei útvonal során a Bolyaiak nyomát követtük Partium és a történelmi Erdély, Székelyföld határának területén. Első megállónk Nagyváradon volt. A vár és a belvárosi Szent László tér nevezetességei után folytattuk utunkat a Király-hágó majd Kolozsvár felé. Mátyás szülővárosában a király szülőháza és a Fadrusz János alkotta szobor megtekintése után a Házsongárdi temetőben és persze a Bolyai Egyetem környékén tettünk sétát. Szállásunk Magyarfenesen a faluturizmus keretében panziókban és vendégházaknál volt, kiváló és szeretetteljes ellátással. Másnap a Tordai-hasadékban tett túra után Marosvásárhely nevezetességeivel ismerkedtünk. Itt megcsodáltuk a Teleki Téka egyedülálló gyűjteményét, könyvritkaságait, és megtekintettük a Bolyai-emlékszobát. Ezt követte a Városháza és a Kultúrpalota szecessziós épületegyüttesének megtekintése. Balavásáron egy ifjúsági szállóban töltöttük a további két éjszakát, ahol jellegzetes helyi gasztronómiai fogások is szerepeltek a kínálatban és egy Maros menti táncház. Másnap a Parajdi sóbányába ereszkedtünk le, majd utunk Korondra vezetett: a székely kerámiák élő múzeumfalujában a fazekas mesterség fortélyait próbáltuk ellesni. Délután a Medve-tó körül kirándultunk Szovátán, ahol Böjte Csaba testvér gyermekotthonában is jártunk; itt átadhattuk kis gyűjtött adományunkat is. A hazautazás napján Vajdahunyad és Déva vára következett, utóbbinál a Kőmíves Kelemenné c. balladával készítettünk flashmobot. Az aradi emlékműnél koszorút helyeztünk el a közelgő emléknap tiszteletére.

A komplex négynapos kirándulás nagyon jó hangulatban telt, néhány társunk rosszulléte némileg beárnyékolta ugyan az utolsó napot, azonban így is sok élményben részesültünk és új ismeretre tettünk szert. Az út során bepillanthattunk az erdélyi magyarság mindennapjaiba, ma is élő hagyományaiba; ízelítőt kaptunk a táj gasztronómiai és néprajzi jellegzetességeiből, népművészetéből, táncaiból és a terület változatos természeti szépségeiből, kincseiből.

Tanáraink felkészítettek az útra: előkészítő órán beszéltünk a határon túli magyarság létszámáról, a határon kívüli lét történelmi okairól. Szóba került Románia etnikai összetétele, magyar lakta településeinek története, az ott élő magyarság múltja, jelene és a tanulmányi kirándulás programjának, útvonalának bemutatása. A programot kiegészítette a XIX. századi történelmi festészethez kapcsolódó látogatás és múzeumpedagógiai foglalkozás Nemzeti Galériában.

Kísérő tanáraink voltak: Rostás Ildikó, Sal Gábor, Csabai Edit, Kovács Vivien, Varó Margit és Fülöp Károly


Képek a kirándulásról

2017.10.10.

Határtalanul beszámoló 2017

A BATTHYÁNYSOK ERDÉLYI KIRÁNDULÁSA

A HATÁRTALANUL! - program keretében immár második alkalommal utazhattak határainkon kívüli területre a Batthyány Ilona Általános Iskola hetedik osztályos diákjai. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma ezúttal 34 tanuló és kísérő tanáraik négynapos erdélyi utazását támogatta, a nyertes pályázat írója – akárcsak tavaly – Fülöp Károly, az iskola magyartanára volt.

Szeptember harmadik hetében a Batthyány Ilona Általános Iskola hetedikesei erdélyi kiránduláson vettek részt, amelyen határon túli örökségünkkel, az ottani magyarság hagyományaival, hétköznapjaival ismerkedtek. A négy, programokkal teli nap során Partium és Erdély kalotaszegi tájait járták be az iskola diákjai, irodalmi emlékek, népművészeti és természeti kincsek nyomában.

A csoport először városnéző séta keretében ismerkedett Nagyvárad történelmi és irodalmi nevezetességeivel, a nagyváros szecessziós építészetével, valamint az Ady Endre Líceum vendégeiként az ottani iskolai élettel és a diáksággal. Továbbutazás közben a Királyhágóról pillantották meg először a történelmi Erdély csodás panorámáját, majd a kalotaszentkirályi szállásadók vendégszeretetét élvezve tértek nyugovóra a fárasztó nap után.

A további napok során a tordai sóbánya mélye és a legendás Tordai-hasadék, a magyarvalkói és a körösfői református templom; egy magyarvistai cifraszoba és népviseletbe öltöztetés, kürtőskalács-készítés várta a kirándulókat. A búcsúesten néptáncbemutató és táncházi foglalkozás szórakoztatta a csoportot. Az utolsó nap Kolozsvárra vezetett: a város főterén csoportkép készült Fadrusz János Mátyás-szobra előtt, majd séta következett Mátyás király szülőházához, a Babes-Bolyai Tudományegyetemhez, a Farkas utcai templomhoz és a Házsongárdi temetőbe. Hazafelé úton a csoport Csucsán, Ady Endre és Boncza Berta egykori kastélyában tett látogatást, amelynek parkját, gyönyörű fáit a vidéken nemrég tomboló vihar sajnos megtépázta. A program Nagyszalontán ért véget, a híres Csonka-toronyban berendezett Arany János-emlékkiállítás megtekintésével, a torony megmászásával.

A projekthez kapcsolódóan a hét utolsó tanítási napján a csoport a Budavári Palotában járt, ahol múzeumpedagógiai foglalkozás keretében ismerkedett XIX. századi történelmi festészetünkkel a Magyar Nemzeti Galéria képtárában.

A pályázat részeként az iskola témanapot is szervezett; ezeken a többi diák is ízelítőt kapott Erdély kulturális és természeti örökségéből a kirándulók beszámolói és egyéb tanórai foglalkozások, valamint gasztronómiai kóstoló révén.

A pályázat tartalmi részét Fülöp Károly készítette Dunavölgyi Illés Sándorné intézményvezető együttműködésével és Hudák Zoltán informatikai segítségével. Az útvonalterv a Student Lines Diákutazási Iroda ajánlata alapján készült.

Köszönet Kovács Katalin tankerületi vezető asszonynak, aki a pályázat benyújtásának engedélyeztetését segítette.


Képek a kirándulásról

HETEDIKESEINK A FELVIDÉKEN

Szeptember harmadik hetében az iskola hetedikesei felvidéki kiránduláson vettek részt, amelyen határon túli örökségünkkel, az ottani magyarság hagyományaival, hétköznapjaival ismerkedtek. Az élményekben gazdag kirándulásra az iskola sikeresen pályázott a HATÁRTALANUL! - program keretében, így az Emberi Erőforrások Minisztériuma – minimális tanulói önrész vállalása mellett – anyagilag jelentősen támogatta az utazást.

A csoport Mikszáth, Balassi és Jókai nyomában, magyar mágnások útját követve eljutott többek között a csodálatos bajmóci várhoz, a betléri Andrássy-kastélyhoz; városnéző séta keretében ismerkedett Körmöcbánya és Besztercebánya nevezetességeivel, de olyan természeti különlegességeket is megtekintett, mint a malonyai arborétum vagy a Dobsinai-jégbarlang. Hegyvidéki szállásukon gasztronómiai bemutató keretében kóstolhatták meg a felvidéki konyha ízeit, majd táncházi foglalkozáson vettek részt, s megtanultak néhány gömöri tánclépést is. Gyerekek és tanáraik az esti tábortűz mellett közösen elénekelték Kodály felvidéki gyűjtéséből az A csitári hegyek alatt c. népdalt, főhajtással a zeneszerző előtt, akinek az idei tanévben emlékezünk meg halála 50. évfordulójáról. A hazautazás napján a csoport a Himnusz eléneklésével tisztelgett a kassai Szent Erzsébet-dómban II. Rákóczi Ferenc márványkoporsójánál, a karvezető Kiss Tünde tanárnő volt.

A projekt keretében az iskola témanapokat is szervez; ezeken a többi diák is ízelítőt kap a Felvidék kulturális és természeti örökségéből a kirándulók beszámolói és egyéb foglalkozások révén. Október 15-én, szombaton projektnap lesz a Batthyányban: a kiránduláshoz kötődő szórakoztató programokkal várják a diákokat és az érdeklődő szülőket.

A pályázat tartalmi részét Fülöp Károly, a 7. a osztályfőnöke készítette Dunavölgyi Illés Sándorné intézményvezető együttműködésével és Hudák Zoltán informatikai segítségével. Az útvonalterv és a gazdasági tervezés a Student Lines Diákutazási Iroda ajánlata alapján készült.

Köszönet Kovács Katalin tankerületi vezető asszonynak, aki a pályázat benyújtásának engedélyeztetését nagy elhivatottsággal segítette.

A KIRÁNDULÁS TELJES PROGRAMJA

1. nap, szerda
  • indulás az iskola elől reggel 6 órakor
  • utazás közben rövid pihenő a határátlépés után Palást községben, egy szlovákiai magyar iskola meglátogatása; az iskola bemutatkozása, néprajzi gyűjtemény megtekintése
  • Szklabonyán, Mikszáth szülőfalujában az író emlékházának megtekintése
  • szabad program a malonyai arborétumban
  • Látogatás a bajmóci várkastélyban: a kastély termei, tornyai után a Pálffy-kripta és a vár alatti cseppkőbarlang megtekintése, majd szabad program
  • este a szállás elfoglalása Kokava Línián, a hegyvidéki turistaszállóban, vacsora (húsleves, tárkonyos szárnyasragu, rizs)

    2. nap, csütörtök
  • reggeli: svédasztalos büféreggeli hideg és meleg ételekkel, választás szerint, tetsző mennyiségben
  • séta Körmöcbányán, az érmemúzeum kiállításának megtekintése
  • Besztercebánya nevezetességei; szabad program és ebédidő a város főterén
  • Zólyom vára: Balassi Bálint emléktáblájának megtekintése
  • szabad program majd vacsora a szálláshelyen, Kokava Línián: szegfűszeges paradicsomleves, rántott szelet, vegyes köret, savanyúság
  • vacsora után táncház gömöri táncokból
  • gasztronómiai bemutató: közös sztrapacskakészítés és kóstoló
  • tábortűz, fakultatív szalonnasütés

    3. nap, péntek
  • reggeli
  • rövid túra a Dobsinai-jégbarlanghoz, a különleges természeti képződmény megtekintése
  • látogatás a betléri Andrássy-kastélyban, séta a kastély híres könyvtárában és termeiben. Az alagsori Andrássy-gyűjtemény, többek között egyiptomi és görög múzeumi anyagának megtekintése; régészeti leletek, múmiák.
  • Kassa: a Szent Erzsébet- dóm meglátogatása, különleges karzati lépcsőjének kipróbálása és főhajtás II. Rákóczi Ferenc sírjánál az altemplomban
  • hazautazás, érkezés az iskolához 10 óra után

    A kiránduláson az osztályok osztályfőnökei és helyetteseik vettek részt kísérőként: Baczkó Máté, Fülöp Károly, Kiss Tünde, Nagy Istvánné és Pósánné Varga Ágnes. A fényképeket a kísérő tanárok készítették.

  • Határtalanul program

    2016.09.01.

    Tisztelt Szülők!

    A HATÁRTALANUL! program keretében iskolánk pályázatot nyújtott be az Emberi Erőforrások Minisztériumához, amit a Támogatáskezelő döntése nyertesnek ítélt meg. Ennek értelmében a hetedikesek 2016. szeptember 14. és 16. között 12.900 Ft-os önrész befizetése mellett egy felvidéki kiránduláson vesznek részt, melynek során Mikszáth, Márai és Jókai nyomában, magyar mágnások útját követve eljutunk többek között a csodálatos bajmóci várhoz, Kassára és Besztercebányára, de olyan természeti különlegességeket is megtekintünk, mint a malonyai arborétum vagy a Dobsinai-jégbarlang. Az utazás során megismerkedünk a határon túli lét küzdelmeivel, az országhatáron kívül rekedt magyarság kultúrájával, hagyományaival.

    A projekt keretében iskolánkban témanapokat is szervezünk; ezeken iskolánk többi diákja is ízelítőt kap a Felvidék kulturális örökségéből, természeti csodáiból a kirándulók beszámolói és egyéb foglalkozások révén.

    A pályázat tartalmi részét Fülöp Károly, a 7. a osztályfőnöke készítette Dunavölgyi Illés Sándorné intézményvezető együttműködésével és Hudák Zoltán informatikai segítségével. Az útvonalterv és a gazdasági tervezés a Student Lines Diákutazási Iroda ajánlata alapján készült.

    Köszönettel tartozunk Kovács Katalin tankerületi vezető asszonynak, aki hathatós munkájával nagyban elősegítette a pályázat benyújtásának engedélyeztetését.

    Az utazóknak szép kirándulást, hasznos ismeretszerzést, a kapcsolódó programokhoz pedig mindnyájunknak sok sikert és élményt kívánunk!

    Határtalanul 2016


















    A projektnap részletes menetrendje

    Határtalanul program

    A Határtalanul! program célja a magyar-magyar kapcsolatok építése, személyes kapcsolatok kialakítása, elmélyítése. A program a nemzetpolitikai célt fordítja le konkrét tapasztalatokra, azaz a Határtalanul! a nemzeti összetartozás operatív programja. Keretében magyarországi iskolák tanulói az állam támogatásával osztálykiránduláson vesznek részt a szomszédos országok magyarlakta területein, így személyes tapasztalásokat szereznek a külhoni magyarságról.


    Határtalanul program
    Hetedikeseink a felvidéken